Viktor Rashnikov, Türkiye-Rusya Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyine katıldı.

Önemli politik, ticari-ekonomik ve kültürel-insani işbirliği projelerinin koordinasyonu için 2010 yılında kurulan Türkiye-Rusya Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyinin dördüncü toplantısı, 22 Kasım 2013 tarihinde St.Petersburg şehrinde gerçekleştirildi. Konseye, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Valdimir Putin ve Rus devlet büyüklerinin davetiyle Rusya’da iş ziyaretlerinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Erdoğan katıldılar. Etkinlik çerçevesinde, “MMK” A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Viktor Rashnikov’un da katıldığı bir iş kahvaltısı düzenlendi.
Son basın toplantısında V.Putin şunların altını çizdi: “Bizler, endüstri ve yüksek teknoloji alanlarında işbirliği ve etkileşimimizi geliştirmeye devam etmekteyiz. Bu, metalurji alanındaki işbirliğini ifade eder. Özellikle Magnitogorsk Demir-Çelik Fabrikası, İskenderun’daki fabrikaya sermaye ve teknoloji yatırımında bulunmuştur”.
“MMK” Şirketler Grubunun bünyesine dahil olan MMK Metalurji şirketinin Türkiye topraklarında kurulması, iki ülkenin etkin işbirliğine verilecek örneklerden biridir. MMK Metalurji, Türkiye Cumhuriyeti topraklarındaki ilk ve henüz tek Rus Demir-çelik Fabrikasıdır. Şirketin inşaat anlaşmasının imzalandığı dönemde (2007) bu, Türkiye’deki en büyük özel rus yatırım projesiydi. Bu proje, iki devlet ve bu iki ülkenin ağır sanayisinde çalışan iş adamları arasındaki iş bağının genişlemesi için yeni ufuklar ve bakış açıları yaratmıştır.
MMK Metalurji’nin üretim hacmi, yılda 2,3 milyon ton yassı metaldir. Bu üretim hacmi yalnızca farklı metal ürün türlerinde Türkiye ihtiyacını karşılamakla kalmaz aynı zamanda özellikle Yakın Doğu ve Akdeniz havzasındaki ülkeler gibi yurt dışı pazarlarına da şirketin ürünlerini ihraç etmeye olanak sağlar.
“MMK” A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Viktor Rashnikov “MMK Metalurji, günümüzde benzeri ne Türkiye’de ne de Rusya’da olmayan, en son teknolojiyle donatılmış bir fabrikadır” diye belirtti.
MMK Metalurji’nin en büyük teknolojik avantajı , thin slab casting teknolojisini kullanması yani döküm ve haddelemenin sürekli bir hat üzerinde kesintisiz olarak yapılmasıdır. Böyle bir teknoloji ilk kez uygulanmaktadır. Bu süreç daha ekonomik, daha hızlıdır ve daha az enerji tüketimi sağlamaktadır. Rakipleri karşısında önemli bir avantaja daha sahiptir ki bu da İskenderun’da MMK Metalurji üretim sahasınının oldukça yakınında kurulu bulunan kendi özel limanıdır. Bugün itibariyle bu liman Türkiye’deki en büyük özel limandır.
Geçen yıl, Türkiye Cumhuriyeti’nin önde gelen sanayi bölgelerinden olan ve MMK Metalurji şirketinin üretim tesisinin de kurulu bulunduğu Hatay ilinin resmi makamlarınca düzenlenen organizasyonlar çerçevesinde MMK Metalurji, üç kategoride ödüle layık bulundu. “En büyük Yatımcılar” kategorisinde şirket, birinci sırada yer aldı. “En büyük İşverenler” kategorisinde MMK yatırımı, ikinci sırada yer aldı. Ayrıca MMK Metalurji en büyük ilk beş ihracatçı arasında da yer aldı.

MMK Metalurji hakkında
MMK Metalurji tesisi, İskenderun işletmesinde Döküm-Hadde modüllü Çelikhane, Soğuk Haddehane, Galvaniz Hattı ve Boyama Hattına; İstanbul ve İskenderun işletmelerinde olmak üzere de iki Çelik Servis Merkezine, yine İstanbul işletmesinde Boyama Hattı, Galvaniz Hattı ve hem sıcak haddelenmiş hem de soğuk haddelenmiş ürünlerin (galvanizli ve boyalı) kesimini gerçekleştirmek için kombine edilmiş hatlara sahiptir. Üretim kompleksi aynı zamanda İskenderun’da kurulu, 100 bin ton tonaliteli gemi yanaşmasına müsait olan bir limana da sahiptir. Bu durum ihracat imkanının gelişmesine ve çelik üretimi için gerekli hammaddenin teminine büyük fayda sağlamaktadır.
“MMK” A.Ş. Bilgi ve Halkla İlişkiler Yönetimi