Merkez ve Spektral Laboratuvarı

Dörtyol- Hatay ve Dilovası-Kocaeli olmak üzere iki lokasyonda yer alan laboratuvarlarımız aşağıdaki kapsamlarda hizmet vermektedir.

Merkez Laboratuvarları

Su Analizleri: Atık sular, içme suları ve artıma sularında yönetmeliğin gerektirdiği tüm titrimetrik, gravimetrik, potansiyometrik ve spktrofotometrik testler yapılabilmektedir.

Yağ ve Yakıt Analizleri: Tüm hidrolik yağlar ve greslerde, korozyon koruyucu özellikteki yağlarda, hadde yağlarında ve yakıtlarda hammadde kabul testleri, kullanılabilirlik testleri, elementel analizler, partikül sayım testleri yapılabilmektedir.

Korozyon Analizleri: Hızlandırılmış tuzlu su sisi testiyle boyalı ve pasivasyonlu veya korozyon koruyucu yağ uygulanmış galvanizli sacların korozyon performansları uluslararası standartlara uygun şekilde test edilebilmektedir.

Elementel Analizler: Spektrofotometrik olarak atomik emisyon (ICP)  ve UV visible spektrofotometrelerle bilinen tüm elementlerin tespiti yapılabilmektedir.

Kaplama Analizleri:  Boyalı ve galvanizli saclarda galvaniz kaplama miktarı, pasivasyon kaplama miktarları gram veya mikron cinsinden tespit edilebilmektedir. 

Spektral Laboratuvarları

Metal Analizleri: Metallerin elementel analizleroptik emisyon spektrofotometresi (OES) ile yapılabilmektedir.

Organik ve İnorganik Malzemeler: Karbon-Kükürt(C/S) ve Azot-Oksijen-Hidrojen (N/O/H) analizörleriyle kimyasal element analizleri yapılabilmektedir.

Numunelendirme ve Kromatografi

Numunelendirme İşlemleri: Tüm malzemelerden standartlara uygun şekilde numune alınması ve bu numunelerin; analize hazırlanması işlemlerini kapsar.

Kromatografi Ölçümleri: 3 Farklı gaz kromatografi(GC) cihazı ile argon gazında oksijen, oksijen gazında hidrokarbon ve havanın içindeki karbondioksit ölçümlerini kapsar.