ÜRETİM KAPASİTELERİ

pro_facilities

MMK A.Ş.’nin Orta Doğu pazarındaki pozisyonunun güçlendirilmesi hususndaki strateji çerçevesinde, 2007 yılının mayıs ayında Türkiye’de, tüm üretim zincirinin mevcut olduğu yeni bir demir-çelik fabrikası kurulması kararı alındı.

2008 – 2011 yılları arasında MMK Metalurji’nin tüm ana ve yardımcı işletmeleri devreye alındı.

Şirketin üretim hacimleri sıcak hadde üretimi için 2,3 milyon ton, soğuk hadde üretimi için 750 bin ton, galvanizli bobin için 900 bin ton, boyalı ürün için 400 bin ton olarak hesap edildi.

Üretimin teknolojik süreci, elektrikli ark ocağında eritilen ve çelik işleme atölyelerinde işlenen metal hurda ve pik demir şeklindeki demir cevherlerinin İskenderuni üretim tesisine getirilişini kapsar. Tandişten geçtikten sonra çelik, sıcak haddehane ile kombine edilmiş olan iki yollu aralıksız slab döküm makinesine aktarılır. Döküm-hadde modülünün ürünü maksimum 30tona kadar ağırlıklı sıcak haddelenmiş bobinlerdir, döküm-hadde modülünün proje kapasitesi ise yılda 2,3milyon tondur.

Sıcak haddelenmiş bobinlerin bir kısmı, Asitleme hattında (kapasitesi 1,2milyon ton) asitlenmek ve proje kapasitesi yılda 750bin ton olan soğuk haddenin iki standlı tersinir haddedesinde işlenmek üzere Soğuk Haddehaneye gönderilir. Geri kalan sıcak haddelenmiş bobinler ise pazarda satılır ve sıcak haddelenmiş bobinlerin bir kısmı ise Çelik Servis Merkezinin kesme atölyesinde şeritler halinde kesilebilir.

Elde edilen soğuk haddelenmiş metal, kapasitesi yılda 450bin ton olan İskenderun Sıcak Galvanizleme Hattına ve İstanbul üretim tesisine gönderilir. Sıcak galvanizlenmiş metalin bir kısmı, kapasitesi yılda 200 bin ton olan Boyama Hattına iletilir. Bobin halindeki ürünler müşteriye sevk edilir ve ayrıca Çelik Servis Merkezinde sipariş ölçülerine göre kesilebilir.

İstanul’daki boyalı metal üretim ekipmanı, bir aralıksız sıcak galvanizleme hattı ve bir boyama hattı, İskenderun’daki merkezle aynı özelliklere sahip olan Çelik Servis Merkezinden oluşmaktadır.

Bu projenin hayata geçirilmesi sonucunda MMK Metalurji şirketi, inşaat ve beyaz eşya sektöründeki üretimde kullanılması için en yüksek modern teknolojiyle elde edilen yüksek kaliteye sahip sıcak haddelenmiş, sıcak galvanizlenmiş ve boyalı ürün imalatında geniş imkanlar elde etti.© 2016 MMK METALURJİ SANAYİ TİCARET VE LİMAN İŞLETMECİLİĞİ A.Ş. ALL RIGHTS RESERVED.
Özerli Mah. Alparslan Türkeş Bulv. No:342/91 Dörtyol / Hatay
Tel. : +90 326 770 10 00 (Pbx) Fax : +90 326 718 16 18