CEO Mesajı

MMK CEO MesajiDeğerli iş ortaklarımız ve çok kıymetli çalışanlarımız,

MMK Metalurji, 85 yıllık köklü geçmişe sahip, dünya demir çelik devi olan MMK Grubu bünyesinde yer almaktadır ve en büyük uluslararası yatırımı pozisyonundadır.

MMK Metalurji’nin proje kuruluş ve üretim hatlarının devreye alınması dünyada büyük bir ekonomik krizin yaşandığı döneme denk gelmiştir.  Bu durum şirketin verimliliğini olumsuz etkilemiştir. Kuruluş döneminden itibaren bütün zorlukları aşan şirketimiz yıldan yıla göstergelerini iyileştirerek sektördeki en büyük üreticiler arasında yerini aldı. Böylelikle, piyasadaki galvanizli ürün satış payımız %25, boyalı ürün satış payımız %60 oranındadır.

MMK Metalurji hız kesmeden gelişmektedir ve üretimde sürekli olarak yeni rekorlara imza atmaktadır. Bunun yanı sıra, piyasada artan zorlu rekabet ortamına rağmen satış rakamlarımızı da sürekli iyileştirerek 2017 yılında 925,2 bin ton yüksek kaliteli hazır mamul satışını gerçekleştirdik.

Müşteri portföyümüzü sürekli olarak genişleterek, hizmet verdiğimiz sektörlere yenilerini ekledik, hızlı ve doğru kararlarla müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalarımızı sürdürdük. Müşterilerimizle kazan-kazan ilkesi ile uzun vadeli, karşılıklı güven ve saygıya dayalı işbirliklerimizi sürdürdük.

Şirketimizin 2017 yılı geliri 695,4 milyon ABD doları, bununla birlikte FAVÖK’ümüz 50 milyon ABD doları olmuştur.

Şirket bünyesinde yer alan ve jeopolitik öneme sahip limanımız üçüncü şahıslara verdiği hizmetler ve tahmil-tahliye tonajlarındaki rekorlar ile bölgenin en büyük özel limanı unvanını korumaktadır. Sürekli olarak yapılan yatırımlarla liman ekipmanı yenilenerek ve depolama alanları genişletilerek liman kapasitesi önemli ölçüde artırılmaktadır. 2017 yılında tahmil tahliye tonajımız 8,1 milyon ton olmuştur.

Kuşkusuz bu başarıyı en büyük gücümüz olarak gördüğümüz insan kaynağımıza borçluyuz. Bölgede en çok istihdam yaratan şirketlerin başında olan MMK Metalurji çalışanlarının yetkinliklerini artırmak, kişisel ve mesleki gelişimlerini desteklemek için ara vermeden eğitim faaliyetlerine devam etmektedir. Aynı şekilde, şirketimiz sıfır kaza anlayışıyla en kıymetli varlığı olan çalışanlarını en yeni İSG uygulamaları ile korumakta, bu konudaki en güncel eğitimlerini sürdürmektedir.

Şirketimizin en temel hedefleri; ürün ve hizmet kalitesini artırmak, daha verimli üretim ile maliyetleri düşürmek ve katma değeri yüksek yeni ürün çeşitleri ile daha büyük pazarlara açılarak büyümeyi sürdürmektir. Bu hedefleri gerçekleştirirken, mevcut tesislerimizi geliştirme ve enerji verimliliğimizi artırma yönünde yatırımlarımızı sürdürmeyi amaçlıyoruz.

Kurulduğu andan bugüne kadar Türkiye’ye yapılmış en büyük yabancı yatırım statüsünü koruyan şirketimiz, Türk kültürü ve geleneklerine saygılı,Türkiye Cumhuriyetikanunları ve yasal düzenlemelerineuygun olarak faaliyetini sürdürerek,satın almalarını ve satışlarını bu bölgede gerçekleştirerek, bulunduğu bölgelerde önemli oranda istihdam sağlayarak hız kesmeden büyüyen Türkiye ekonomisine önemli katkıda bulunmaktadır.

85 yıllık sektör deneyimine sahip MMK’nın ana hissedarlığında ve Grubumuzun sonsuz desteği ile tırmanma sürecini geride bırakan MMK Metalurji’yi yenilikçi ve esnek kurum kültürü çıktığı bu yolda bahsettiğimiz başarılara taşıyan başta işine saygı ve sevgi ile bağlı çalışanlarına ve ailelerine, müşterilerimize ve tedarikçilerimize, finansörlerimize ve diğer bütün paydaşlarımıza teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

 

Denis Kvasov

CEO ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı© 2016 MMK METALURJİ SANAYİ TİCARET VE LİMAN İŞLETMECİLİĞİ A.Ş. ALL RIGHTS RESERVED.
Özerli Mah. Alparslan Türkeş Bulv. No:342/91 Dörtyol / Hatay
Tel. : +90 326 770 10 00 (Pbx) Fax : +90 326 718 16 18